Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Hasar İhbarı

 

Sigorta poliçesi ile teminat altına alınmış varlıklarınızda poliçede belirtilen riziko kapsamında hasar meydana gelmesi durumunda poliçeyi düzenleyen sigorta şirketinin 7/24 hizmet veren çağrı merkezi numarasından ilgili şirketin ihbar hattına ulaşarak hasar ihbarında bulunabilirsiniz.

 

İhbar anında müşteri temsilcisine aşağıda belirtilen bilgilerin iletilmesi gerekmektedir.

 

-Poliçe numarası

-Sigortalı isim ve/veya ünvanı

-Sigortalının T.C. Kimlik No’su / Vergi No’su

-Hasar tarihi

-Hasar yeri

-Hasarın mahiyeti

-Tahmini hasar miktarı

-Sigortalının irtibat numaraları

-Ekspertiz yapılacak rizikonun açık adresi ve irtibat numaraları

 

Hasar dosyanızın açılmasına müteakip dosya numaranız, eksper görevlendirilmiş ise eksperin adı soyadı ve iletişim bilgileri cep telefonunuza SMS yolu ile gönderilecektir. Hasar dosyanız sonuçlanıncaya kadar sizin için belirlenmiş hasar dosya numarasıyla işlemlerinizi poliçeyi düzenleyen sigorta şirketinin çağrı merkezinden ve web sayfalarında yer alan hasar dosya sorgulama adımından takip edebilirsiniz.

 

Araç hasarlarınızda sizlere sağlanmış olan anlaşmalı servis avantajlarından yararlanmak için sigorta şirketlerinin web sayfalarında yer alan anlaşmalı servisler linkinden en yakın anlaşmalı servise başvurabilirsiniz.

 

Hasar Anında Yapılacak İşlemler

 

Sigortalı veya sigorta ettiren, poliçede belirtilen rizikolardan birinin gerçekleşmesi halinde hasarı öğrendiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde şirkete bildirimde bulunmalı ve sigortalı değilmişçesine hareket ederek hasardan haberdar olur olmaz hasarı azaltıcı her türlü tedbirleri almalıdır.

 

Ayrıca, hasarın meydana geliş nedeninin bilinebilmesi ve buna ilişkin deliller ile rücu hakkının kullanılmasına yararlı gerekli bilgi ve belgeleri sigortacıya veya sigortacının yetkili kıldığı temsilcilerine gecikmeksizin temin etmeli, bu kişilerin sigorta kapsamında yer alan şeylerde ve bunlara ilişkin belgeler üzerinde yapacakları araştırma ve incelemelere izin vermeli, sigorta konusu riziko ile ilgili başka sigorta sözleşmeleri var ise bunları sigortacıya bildirmelidir.